BalCCon 2k17

Digitalni nomadi večeras pakuju veliki šator zvani BalCCon. Pod šatorom je protekla tri dana bio održan sastanak modernih šamana, uz neizostavnu vatrenu vodu, new wave synth muziku, sklopljena su brojna nova prijateljstva, usvojena i predstavljena znanja i veštine.

Ove godine bilo možda je procentualno bilo najviše predavanja na temu IoT (Internet of things) što je i razumljivo jer ova tehnologija ulazi u svoju zrelu fazu i sve više ljudi eksperimentiše na datu temu.

Naši prijatelji iz mejker pokreta Novi Sad su održali zanimljivu radionicu o Python programskom jeziku za mikrokontrolere.

Jedna od zanimljivih novina na ovogodišnjem BalCConu je bila i “Lightning Talk” gde je svako mogao da dobije po 5 minuta da predstavi svoju ideju, ispriča dobru priču ili se jednostavno oproba u veštini javnog govora (za koju kažu da je po nivou straha koji izaziva samo za nijansu ispod straha od smrti, ne verujete, hm probajte da govorite pred 300 nepoznatih ljudi, imate prilike sledeće godine ;))

Autor teksta je prisustvovao zanimljivoj radionici pod maštovitim nazivom “Surface Mount Electronic Assembly for Terrified beginners” i sklopio je svoju prvu SMD pločicu korektno tako da znate da vas nisam obrukao 😉 Od voditelja (valjda se tako kaže) radionice smo saznali da je ljudska ruka preciznija od mašina za ovu rabotu, ako se dobro sećam do 10 mikrona. Reflow smo uradili na nekom rešou koji je (ne znam da li je Bugarin ili Peruanac, debata o tome nije zaključena uspešno) nesretnik nosio preko pola sveta u avionu a da je znao da je sezona pravljenja ajvara u punom jeku i da je mogao komotno da otvori prozor i pita “ima li ko rešo na pozajmicu?! i sasvim sam siguran da bi bar pet zajapurenih bakica donelo bolji model rešoa nego što je onaj na kojem smo “pekli” pločice 🙂

No, bilo kako bilo, mene je ova radionica oslobodila straha od SMD montaže i nadam se da ću imati malo vremena u narednom periodu da eksperimentišem sa tom tehnikom.

Nažalost jedno od meni zanimljivijih predavanja “FPGA for Software Developers (on U-boat)” sam većinom propustio ali sa dobrim razlogom. U to vreme sam sedeo sa ekipom “malom ali odabranom” u “Žar Mice-u” i uz konstruktivan razgovor tamanio prilično dobre ćevape (MW može da potvrdi).

Ekipa koja se okupila u pomenutoj “kulturnoj ustanovi” je zapravo komisija SRV koja je bila pozvana da u organizaciji BalCCona i našeg radio kluba po prvi put u istoriji BalCCona organizuje polaganje za RA licencu na samom događaju!

Od današnjeg dana kosmos (a i naš klub) je bogatiji za još 6 radio operatora koje “svrbe prsti” da savladaju praktične aspekte RA hobija. Njih sad čekaju slatke muke po kom će pozivnom znaku od sad biti poznati u svetu “iniciranih” a mi ostali smo mogli za vreme dok su se oni znojili i grickali nokte na ispitu da odigramo neku od računarskih igara iz svog detinjstva na originalnim starim računarima. Naša Kristina se pokazala kao nenadmašan majstor u Super Mario-u a MW je naravno pokušao da pronađe neke od igara koje je igrao još kao hamlet ali to će verovatno uspeti tek kad mi dovršimo našu arkadnu mašinu u klubu (samo će onda biti problem kako ga oterati od arkade – moraće neko da viče “faacooo čujem CY9” iz druge prostorije:)).

Našeg člana Borisa 7MW moram da pohvalim da je odradio (većinski) lavovski deo posla nastupa našeg kluba na ovogodišnjem BalCConu, i nismo se obrukali, naprotiv, i ove godine smo bili jedni od najposećenijih izlagača sa kojima su svi želeli da pričaju i da “vide šta se tu dešava”.

Boris je poneo svoje perfektno (Pubi standard) odrađene pločice “Easy Ten” CW predajnika male snage i sasvim sam izneo celokupnu radionicu od 15 ljudi, od kojih je svima trebao stalno i u svakom momentu.

Ozarena lica polaznika koji su uspešno uz Borisovu pomoć sklopili predajnik su neprocenjiva nagrada i sasvim sasvim sam siguran da sam video trenutak kada su bar tri polaznika neizlečivo zaraženi RA virusom (samo dok prođe period inkubacije pa će i oni biti svesni:)).

Ne, telegrafija nije mrtva, nipošto, ljudi je prepoznaju kao veštinu vrednu poštovanja i uživa skoro mistični status među ovom zajednicom.

Boris je takođe odradio najveći deo posla oko organizacije i same realizacije ispita za RA licencu, tako da možemo da budemo ponosni a organizatori planiraju da to polaganje na BalCConu bude tradicionalno od sad, to samo po sebi govori o poverenju koje kao klub uživamo.

Još jedan član našeg kluba, Srđan Radojičić nas je predstavljao uspešno na BalCConu sa stručnim predavanjem o bezbednosti Internet of Things protokola (BT, BTLE, Lora-LoraWan, ZigBee …) i načinima presretanja tog bežičnog saobraćaja. Mogli ste da čujete kako možete da hakujete Bluetooth, garažna vrata i još mnogo toga.

Uspeh je tim veći što je Srđa celo veče i dobar deo jutra (ili beše podneva) proveo slaveći uz lokalne devojčice i izvesne količine vatrene vode na dragoj nam tvrdjavi, tako da bi običan smrtnik jedva mogao da se seti kako se zove pred strašnim sudom publike na BalCConu, ali ne i naš Srđan koji je održao kvalitetno predavanje a takođe tog istog dana položio ispit za RA operatora I klase!

Bio je ovo još jedan uspešan nastup našeg kluba na najznačajnijoj konferenciji posvećenoj računarskoj sigurnosti u regionu Balkana a naravno da za narednu godinu planiramo još bolje i zanimljivije radionice i predavanja.

Ono što se računa jesu nova poznanstva i vidici, a nekako svakog BalCCona zarazimo još ponekog “za našu stvar”.

– Toliko od mene za sada, detaljnije ćete čitati u novom broju časopisa “Radio INFO”.

73 de 7TUX!

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*